The price of one pound of pecans fluctuates primarily based on a number of elements, together with pecan selection, whether or not they’re shelled or in-shell, the place they’re bought (grocery retailer, farmers market, on-line retailer), and the time of yr. Usually, in-shell pecans are cheaper per pound than shelled pecans because of the added labor concerned in shelling. Moreover, pecan costs are usually larger throughout the peak season (fall and winter holidays) as a consequence of elevated demand.
Understanding pecan pricing is efficacious for each shoppers and companies. For shoppers, it permits for knowledgeable buying selections and budgeting. Companies, notably these within the meals trade, profit from correct pecan pricing information to handle ingredient prices and set worthwhile costs for his or her merchandise. Traditionally, pecans have been a helpful commodity, with costs reflecting their desirability and dietary worth. The growing international demand for pecans additional contributes to the complexity of pricing.